EduDeal

Digitale gids met meer dan 3000 adressen van bedrijven, nieuws van de overheid en bedrijven, voor uw schoolorganisatie!

22-10-2025 | SPEELRUIMTE-nieuws 2025: Nieuws nr. 3

 
Speelruimte-nieuws
Speelruimte-nieuws
 
jaargang 7 - nummer 3 - verschijnt onregelmatig

oktober 2025
 
Lees hier online
 
Uitschrijven mailing?
Zie link onderaan in deze mail!
Nieuws en agenda uit het speelveld en activiteiten stichting
 
Voor u ligt het derde nummer uit 2025 van Speelruimte-nieuws. Informatief en goed leesbaar (responsive) op mobiele apparaten.
 

Cursus speelruimtebeleid
Data 2026 zijn bekend!

Cursus speelruimtebeleid
Data 2026 zijn bekend!

Informele speelruimte heeft aandacht nodig
Buitenspelen op de parkeerplaats
7 april, 7 mei en 9 juni 2026: modulaire cursus

De cursus speelruimtebeleid wordt als modulaire leerlijn georganiseerd gedurende het eerst halfjaar van 2026. Deze bestaat uit drie modules, die afzonderlijk gevolgd kunnen worden. Modules 1 en 2 belichten samen de beleidsvorming en modules 2 en 3 samen de vertaling van beleid naar uitvoering.
Door de opzet uitermate geschikt voor mensen die beroepshalve betrokken zijn bij speelruimte: gemeenteambtenaren van sectoren groen en spelen, (I)BOR, stadsontwikkeling, welzijn, sport en recreatie en daarnaast wijkmanagers, (buurt)opbouwwerkers, jeugd- en jongerenwerkers, projectleiders bij woningbouwcoöpe-raties en projectontwikkelaars. Door de interactieve opzet is dit ook een uitgelezen mogelijkheid om met collega's te netwerken en kennis en ervaringen uit te wisselen. Meer informatie vindt u hier:

6 oktober 2026: ééndaagse cursus.

In deze verkorte cursus komen alle onderwerpen als beleid, ontwerp en realisatie aan bod, maar dan in een compacte vorm. Deze vorm is bedoeld voor professionals met ervaring in de openbare ruimte, zoals civiel of groen, en nu het onderwerp buitenspelen en/of BOSS erbij gaan doen. Maar is ook aantrekkelijk zijn voor deelnemers die al enige tijd met buitenspelen en/of BOSS werkzaam zijn en op zoek zijn naar bevestiging en/of nieuwe inzichten. Oud-cursisten die hun kennis willen opfrissen of op zoek zijn naar collegiale uitwisseling zijn ook van harte welkom. Heeft u belangstelling? Gebruik dan de inschrijving. De precieze vorm wordt begin volgend jaar vastgesteld. Daarna volgt meer info. U kunt dat hier volgen.

 
leerlingen planten zelf
Schooltje spelen onder de schommel
 

Ontwerpsessie spelen in park Overbos
Kinderen als mededeskundigen

Ontwerpsessie spelen in park Overbos
Kinderen als mededeskundigen

Kinderen als mededeskundigen
Kinderen als mededeskundigen

Gemeente Beverwijk heeft plannen om het stadspark Overbos op te knappen. Meer hierover kun je lezen op beverwijk.nl/overbos

De speelplekken in dit park worden ook aangepakt. Gemeente Beverwijk heeft Speelruimte gevraagd om nieuwe plannen te maken voor de speelplekken. Deze plannen maken we graag samen met kinderen en andere bewoners uit Beverwijk.

Dinsdag 8 juli zijn we samen met de kinderen van groep 7 van Kindcentrum De Sleutelbloem het park ingetrokken. Als echte ontwerpers gingen de kinderen aan de slag. Helemaal onbekend met het onderwerp waren ze niet. Vorig jaar gingen deze kinderen op fotosafari met de gemeente om input te leveren aan het speelruimtebeleidsplan.

We begonnen de ontwerpsessie met een inventarisatie van de plek op locatie, waarbij kinderen in tweetallen (aan)tekeningen maakten op een plattegrond van de huidige situatie. Wat is goed, wat kan beter? Allemaal vragen waar de kinderen goed antwoord op konden geven. Ook dachten ze uit zichzelf na over het milieu en of de speelplek wel leuk genoeg gemaakt kon worden voor iedereen!

Weer terug in het klaslokaal gingen de kinderen in groepjes van vier op een lege plattegrond een ontwerp maken voor de speelplekken. Er kon ook geknipt en geplakt worden. Inspiratiemateriaal en oude magazines lagen op tafel, maar de kinderen hadden dit materiaal eigenlijk helemaal niet nodig.

Wat een enthousiasme en een overvloed aan ideeën hebben we ontvangen. We kijken terug op een geslaagde middag.

Alle kinderen van groep 7 en meester Max; dank jullie wel!

Jette Hannaart
ontwerper speelruimte
jettehannaart.nl

 

Signalement

Deze rubriek is een paar jaar geleden geïntroduceerd. Zie jrg.5 nr 2, jrg.5 nr 3, jrg.6 nr 1, jrg.6 nr 2, jrg.6 nr 3 en jrg.7 nr 1. Hieronder volgen enkele nieuwe signalementen.


https://www.speelruimte.nl/zwarehouse/WN003/buitenspelen-is-verwondering-om-natuur-in-de-stad.jpgBuitenspelen = verwondering om natuur rond je eigen huis


Nationale Jeugdstrategie

Jeugdstrategie: Laat ons meebeslissen over onze toekomst. De Nationale Jeugdraad (NJR) heeft de Nationale Jeugdstrategie gepresenteerd, met daarin de grootste problemen voor jongeren en de mogelijke oplossingen. Lees deze strategie hier.


Generatie-onderzoek door Verian

Voor de zomer verscheen het Generatieonderzoek Buitenspelen 2025 uitgevoerd door Verian, in opdracht van Jantje Beton en Branchevereniging Spelen & Bewegen. Het laat zien hoe sterk buitenspelen is veranderd. Waar grootouders vroeger nog vrij de buurt introkken, mag tegenwoordig slechts 28% van de kinderen zelfstandig buitenspelen. Ook het plannen van speelmomenten gebeurt steeds vaker via ouders (23% nu versus 3% vroeger). Het is een zichzelf versterkend effect. In het onderzoek geeft 47% van de kinderen aan dat het gebrek aan speelmaatjes een reden is om binnen te blijven. Jantje Beton heeft dit voorafgaand aan het debat over Sportbeleid door commissie VWS overhandigd aan de voorzitter Mohammed Mohandis en de andere commissieleden in de Tweede Kamer. Dit met een dringende oproep aan de politiek: (1) Leg richtlijnen vast voor speelruimte in beleid. (2) Versterk buitenspelen als sociaal fundament in wijken. (3) Zorg dat álle kinderen kunnen meespelen. (4) Stimuleer gemeenten speeltuinen structureel te ondersteunen.


Speelruimte moet (en kan) van autoruimte komen

Dit artikel op de website van stadszaken.nl beschrijft hoe de keuzes op projectniveau vaak haaks staan op de gemeentelijke visies voor de ruimte voor spelende kinderen. Daarbij hebben juridisch afdwingbare parkeernormen vaak prioriteit boven ruimte voor buitenspelen. Maak die parkeernormen minder hard, is een van de adviezen. Lees hier verder. En klik ook door naar de podcast


Gemeenten kunnen nu aanvragen bij het SamenSpeelFonds

Minstens één samenspeelplek per gemeente. Dat is het doel van het SamenSpeelFonds. Een initiatief van Stichting het Gehandicapte Kind en Jantje Beton. Gemeenten kunnen nu een bijdrage aanvragen, waar voorheen alleen speeltuinverenigingen deze mogelijkheid hadden. Gemeenten kunnen een bijdrage tot €25.000 aanvragen voor de aanleg van één samenspeelplek. Ook aan de slag?


NJi & Pakhuis de Zwijger over het Ravijnjaar

Het NJi (Nederlands Jeugdinstituut) heeft voor de zomer samen met Pakhuis de Zwijger een bijeenkomst over het Ravijnjaar georganiseerd. De discussie geen twee kanten op. Enerzijds wat gebeurt er met de jeugdzorg als alle gemeenten samen die 2,4 miljard euro gaan bezuinigen? Anderzijds werd ingebracht wat kunnen we lokaal doen zodat minder kinderen aanspraak moeten maken op die dure jeugdzorg. Die discussie is op video vastgelegd en kun je hier bekijken.
Buitenspelen kwam hier nauwelijks aan bod. Hooguit in de vorm van speeltuinen en buurtwerk. Maar wij hebben een donkerbruin vermoeden dat het vanaf jonge leeftijd goed en lang kunnen buitenspelen vlakbij de voor- of achterdeur, op straat en achterpad een grote rol kan spelen bij preventie. Een goed speelruimtebeleid draagt bij aan een speelleer-woonomgeving waar je ook spelend leert aan de volgende vaardigheden: * motoriek en aanleg
* ontwikkelen sociaal gedrag/ontmoeten
* ontwikkelen creativiteit
* oriëntatie (ruimtelijk/sociaal)
* fietsen / mobiliteit
* zelfstandige mobiliteit op jonge leeftijd

 

Agenda komende maanden


6 november 2025 Symposium Gezonde Buurten

Hoe creëren we buurten waar bewoners, van jong tot oud, volop kunnen bewegen, spelen, de natuur ervaren én elkaar ontmoeten? Info en inschrijven.


22 november 2025 Korczak Inspiratiedag

Een dag voor iedereen die samen met kinderen en jongeren vorm wil geven aan een wereld waarin zij tot hun recht kunnen komen. Info en inschrijven.


25 november 2025 Landelijke bijeenkomst SamenSpeelNetwerk

Thema: Samen spelen Samen groeien. Het SamenSpeelNetwerk is een initiatief van Stichting het Gehandicapte Kind en Jantje Beton. Met gedeelde kennis versterken we elkaar zodat alle kinderen samen kunnen spelen. Info en inschrijven.


26 maart 2026 BOSSdag

De BOSSthematiek en visie raakt veel beleidsgebieden en ambtelijke programma’s, zowel in de gebruikswaarde/hardware als de belevingswaarde/software als de toekomstwaarde/orgware. Voor al deze invalshoeken zijn er interessante lezingen en workshops. Juist de integraliteit van de thema’s en aanpak krijgt ruimte op de BOSSdag 2026. Meer informatie.


7 april 2026 Cursus speelruimtebeleid Module Beleid

Visievorming begint letterlijk buiten. Waar zijn de doelgroepen? Hoe verandert hun ruimtelijk gedrag bij het opgroeien? Welke ruimtelijke randvoorwaarden neem je mee? Meer informatie.


7 april 2026 Nationale Buitenlesdag

Buiten leren verbindt kinderen, met de natuur en met elkaar. Met de Buitenlesdag ervaren scholen en kinderen ervaren hoe het ook kan. Meer informatie


7 mei 2026 Cursus speelruimtebeleid Module Ontwerp

Hoe neem je de stem van kinderen en bewoners mee in het ontwerp? Wat zijn de aanwezige kansen en beperkingen? Welke speelwaarden zijn belangrijk? Meer informatie.


12 mei, 2 en 9 juni 2026 Training Ontwerpen openbare natuurspeeltuinen

Wat komt er kijken bij het ontwerpen van een openbare natuurspeeltuin? Meer informatie.


9 juni 2026 Cursus speelruimtebeleid Module Realisatie

Een goede visie is fijn, maar hoe wordt de visie ook werkelijkheid? We gaan kijken naar een aanpak waarin een integraal vervangingsprogramma en daarop afgestemd beheer een plek krijgen. Meer informatie.


10 juni 2026 Nationale Buitenspeeldag

Buitenspelen is allesbehalve vanzelfsprekend. Daarom moeten we samen zorgen voor meer speelruimte en meer aandacht voor het speelmaatje. Eigenlijk zou elke dag een buitenspeeldag moeten zijn. Meer informatie.


29 juni 2026 ModderDag

Met modder kliederen en vies worden is niet alleen leuk, maar ook gezond. Zo blijkt uit Fins onderzoek. Het aantal gevallen van astma en allergieën is daar sterk afgenomen, doordat kinderen in de natuur worden blootgesteld aan bacteriën en schimmels. Meer informatie.


6 oktober 2026 Ééndaagse cursus speelruimtebeleid

Alle onderwerpen als beleid, ontwerp en realisatie komen in compacte vorm aan bod. Meer informatie.

 
Met vriendelijke groet
namens SPEELRUIMTE

ir. Dirk Vermeulen | info@speelruimte.nl | www.speelruimte.nl | +31 33 465 32 70 /+31 6 2220 80 06

Jette Hannaart | jette@speelruimte.nl | www.speelruimte.nl/www.jettehannaart.nl | +31 6 8182 5452
 
Stg. SPEELRUIMTE, Amersfoort, www.speelruimte.nl

 

Terug